Апелативен съд осигури на църквите в Невада голяма победа, свързана с тяхната религиозна свобода. Във вторник съдът постанови, че ограниченията, наложени в цялата държава, които третират казината и бизнеса по-добре от молитвените домове, очевидно са противоконституционни.
Делото е заведено след майската заповед на губернатора Стив Сисолак, която ограничава молитвените домове до 50 процента капацитет или 50 души за присъствено богослужение. В същото време не поставя цифров лимит за посещаемост на казина, търговски обекти и ресторанти.
Резултатът е, че голяма църква в Лас Вегас може да бъде ограничена до 50 души за присъствено богослужение, докато близкото казино може да има стотици посетители.
В тази връзка църквата Дейтън Вали съди губернатора на щата, като твърди, че ограниченията, наложени на местните църкви са противоконституционни и са насочени към дейността, провеждана в молитвените домове в страната. Църквата заявява, че присъственото богослужение е „от основно значение за израза на нашата вяра в Исус Христос“.
Местният съд е отсъдил против иска на църквата, но във вторник Апелативният съд на Деветия окръг на САЩ е застанал на страната на християнската общност. Издадена е заповед, която възпрепятства държавата да налага ограничения върху молитвените домове. В единодушно решение състав от трима съдии потвърждава решението на Върховния съд на САЩ от ноември, в което съдиите застанаха на страната на молитвените домове в Ню Йорк в съдебен процес срещу губернатора на Ню Йорк Андрю Куомо.
„Алиансът в защита на свободата“ (ADF), който подкрепя църквата в съда, е приветствал решението.
„Това е значителна победа“, казва старшият съветник на ADF Дейвид Кортман. „Няма конституционно право за хазарта, но има такова, което защитава посещаващите богослужения. Правителството е длъжно да спазва Първата поправка, така че не може да налага на църквите по-сурово отношение, отколкото на онези, които упражняват светски дейности. "
Източник: Christian Headlines
Превод: Петя Зарева


