Коалиция от християнски лидери призова Сената да отхвърли „законопроект“ (OBBA/HR 1) президента Доналд Тръмп, предупреждавайки, че законодателството ще финансира масови депортации, ще навреди на уязвимите общности и ще подкопае религиозната свобода.
В писмо, изпратено до сенаторите тази седмица, десетки пастори и църковни лидери от различни деноминации осъдиха законодателството, твърдейки, че то ще предизвика широко разпространен страх в имигрантските общности, ще раздели семействата и ще навреди непропорционално на бедните.
„Вярваме, че промените, направени от Сената на САЩ в законодателството, са недостатъчни и не смекчават значително неблагоприятните му последици“, се казва в писмото.
Коалицията изтъкна разпоредбите, отпускащи десетки милиарди долари за прилагане на имиграционното законодателство, които според тях „ще разделят американските семейства, ще навредят на децата на американски граждани и имигранти и ще посеят хаос в местните общности“.
Писмото също така изрази загриженост относно промяна в политиката, позволяваща на имиграционните агенти да влизат в църкви и други места, които преди това бяха определени като забранени. „Вече сме свидетели на намаляване на посещаемостта на много от нашите религиозни служби… тъй като заплахата от прилагане на закона възпира много семейства да практикуват вярата си“, пишат подписалите.
Допълнителното финансиране за граничната стена между САЩ и Мексико е друга точка на противопоставяне. В писмото се посочва, че стената „би навредила на местната среда по границата и би принудила отчаяните търсещи убежище… все повече да разчитат на трафиканти на хора“, като същевременно би тласнала мигрантите към по-опасен терен, увеличавайки риска от смъртни случаи.
Предложените в законопроекта съкращения на програмите за здравеопазване и хранителна помощ също предизвикаха критики. Позовавайки се на Бюджетната служба на Конгреса, лидерите заявиха, че HR 1 „прехвърля богатство от тези в долните 10% от доходите към тези в горните 10%.“
„От наша гледна точка, моралният тест на една нация се свежда до това как тя се отнася към тези, които най-много се нуждаят от подкрепа“, се казва в писмото. „Според нас това законодателство ще навреди на бедните и уязвимите… Приемането му би било морален провал за американското общество като цяло.“
Сред подписалите писмото са представители на католическата, епископалната, лутеранската и баптистката деноминации.
Бившият съюзник на Тръмп, Илон Мъск, категорично се противопостави на законопроекта и дори заплаши да сформира собствена политическа партия, ако той бъде приет от Конгреса.
Американската банкерска асоциация (ABA) заяви, че „силно подкрепя много от разпоредбите“ в законопроекта, добавяйки, че тези мерки ще „осигурят така необходимите данъчни облекчения за американските данъкоплатци и бизнеса“.
Сенатът проведе маратонско гласуване по законопроекта в понеделник вечерта.
Въпреки несигурността, прессекретарят на Тръмп, Карълайн Ливит, заяви, че президентът е „уверен“, че законопроектът ще бъде на бюрото му за окончателен подпис до 4 юли.
PREMIER CHRISTIAN NEWS
PREMIER CHRISTIAN NEWS


