12.8 C
София
сряда, май 13, 2026

Неописуемо страдание за християните в Конго

Нашите братя и сестри в Конго понасят...

Фр. Греъм обяви 50 дни за молитва в САЩ

Като християни ние се подготвяме да отпразнуваме...

Нараства натискът над християни в Индия

Миналата седмица споделихме, че властите в Чхатисгарх,...

Все повече немски църкви отказват да благославят еднополови бракове

НовиниВсе повече немски църкви отказват да благославят еднополови бракове

Все повече католически епархии в Германия отхвърлят националните разпоредби за благославяне на еднополови двойки, заявявайки, че те противоречат на учението на Ватикана.

 

На 5 август Аугсбург, Айхщет, Пасау и Регенсбург се присъединиха към Кьолн, отказвайки да приемат разпоредбата Segen spendet Liebe Kraft (Благословията дава сила на любовта), която подкрепя благославянето на еднополови и „необичайни“ двойки.

 

Епархиите твърдят, че разпоредбите противоречат на Fiducia Supplicans, декларация на Ватикана от 2023 г., която позволява само „кратки, спонтанни“ ритуали, а не структурирани церемонии. Аугсбургската епархия критикува германската програма за насърчаване на „церемонии за благословения“, които включват четене на библейски пасажи, музика и шествия.

 

Говорител на Кьолн заяви, че фокусът им е да „уверят хората в Божията близост“, като същевременно се придържат към църковното учение.

 

Някои епархии обаче, като Майнц, Трир и Лимбург, са приели разпоредбите.

 

Епископ Петер Колграф от Майнц насърчи църковните служители да ги използва, докато епископ Хайнер Кох от Берлин заяви, че няма да благослови лично подобни съюзи, но няма да наказва свещениците, които го правят „след пастирски разговор“.

 

Ватиканът не е коментирал.

 

PREMIER CHRISTIAN NEWS

Вижте и тези статии:

Още тагове:

Най-четени: