9.3 C
София
вторник, март 17, 2026

Евангелско-протестантското погребение: между традицията и живата надежда

В общества като българското въпросът за погребалните...

Европа и моралът – резултати от ново проучване

Мащабно проучване, проведено сред 30 000 души...

Библията и ИИ

Основателят и главен изпълнителен директор на YouVersion...

Публикуван е списъкът на OPEN DOORS за страдащата Църква през 2025

Преследваната църкваПубликуван е списъкът на OPEN DOORS за страдащата Църква през 2025

Когато Божиите хора са преследвани, нападани и дори убивани… каква отговорност носим ние като техни братя и сестри? Ако не можем да им помогнем по практичен начин, поне можем да се молим за тях.

Световният списък за наблюдение публикува годишната класация на Open Doors на 50-те държави, където християните са изправени пред най-тежко преследване.

Световният списък за наблюдение е съставен чрез проучване на Open Doors, използващо данни на експерти, събрани на място в 100 държави. Преследването на християни се измерва с подробна точкова система, която проследява насилието и натиска над християните в съответните държави. Тя оценява броя и тежестта на случаите на насилие срещу християни и степента на натиск, упражняван срещу практикуването на тяхната вяра в 5 сфери от живота.

Проучването показва, че за 2025 година

убитите християни са 4849

затворените са 4712;

3632 са нападенията над църкви.

Всеки седми християнин в света е преследван заради вярата си.

Всеки 5 християнин е преследван в континента Африка.

Всеки 2 християнин от 5 е преследван в континента Азия.

Списъкът на първите 10 държави, в които християните са най-силно преследвани за вярата си е, както следва: (1) Северна Корея; (2) Сомалия; (3) Йемен; (4) Судан; (5) Еритрея; (6) Сирия; (7) Нигерия; (8) Пакистан; (9) Либия; (10) Иран.

Целият списък можете да прегледате тук.

Вижте и тези статии:

Още тагове:

Най-четени: