Преди издаването на нов албум, противоречивият рапър Кание Уест, сега известен като „Йе“, се извинява „на тези, които съм наранил“ чрез „лоша преценка и безразсъдно поведение“. 48-годишният музикант и дизайнер на облекло, станал известен с антисемитски и провокативни изявления, плати за реклама на цяла страница в Wall Street Journal в понеделник (26 януари), заявявайки, че се стреми към „смислена промяна“.
В писмото с извинение Йе обясни, че автомобилна катастрофа през 2002 г. е наранила десния фронтален лоб на мозъка му. Медицинският персонал е пренебрегнал това вътрешно нараняване, според Йе, което в крайна сметка е довело до диагнозата му биполярно разстройство тип 1 през 2023 г. Това психично заболяване те поставя в „отричане“, мислейки си, че „нямаш нужда от помощ“, пише той. „Казах и направих неща, за които дълбоко съжалявам.“
Въпреки че психичното заболяване не „извинява това, което направих“, продължава Йе: „Аз не съм нацист или антисемит. Обичам еврейския народ.“ Музикантът, който е чернокож, се извини и на афроамериканците, като написа: „Много съжалявам, че ви разочаровах.“
Йе, чиито албуми включват „Jesus Is King“, има 24 награди „Грами“ и три награди GMA Dove. Той има четири деца с бившата си съпруга Ким Кардашиян.
В извинението си тази седмица Йе написа: „В началото на 2025 г. изпаднах в четиримесечен маниакален епизод на психотично, параноично и импулсивно поведение, което разруши живота ми.“ Той признава, че на моменти не е имал желание да живее. Йе благодари за това, че е бил насърчен да потърси помощ, казвайки, че сега следва „ефективен режим с лекарства, терапия, упражнения и чист начин на живот“.
Йе споделя, че е намерил утеха във форумите на платформата Reddit, четейки историите на различни хора и осъзнавайки, че не е сам. Сега, когато музикантът има така необходимата яснота, той влага енергията си в позитивно, смислено изкуство: музика, дрехи, дизайн и други нови идеи, за да помогне на света.
Стефани Мартин
CHRISTIAN LEADERS


