10.8 C
София
вторник, април 28, 2026

На дъното

„Ако Ти, Господи, забелязваш беззаконията, Господи, кой...

Открити са липсващи страници от ранен ръкопис на Новия завет

Изследователи от Университета в Глазгоу са открили...

Еврейска традиция и българска следа

Знаете ли, че една от най-важните книги...

Най-трудната молитва

НовиниРелигиозна свободаНай-трудната молитва

„Исус каза: „Отче, прости им, защото те не знаят какво правят“ (Лука 23:34).

 

Контекстът на този стих ни връща в момента, когато Исус е разпънат. Макар че беше невинен, Той понесе кръста Си заедно с двама престъпници до мястото, където трябваше да бъдат разпънати. Мястото се наричаше "Черепът" (Голгота). На кръста Божият Син, разпънат между двама грешници, заслужаващи своята участ, каза на Своя Отец: „Отче, прости им, защото те не знаят какво правят” (Лука 23:34).

 

Това беше и си остава най-ужасното престъпление в историята на света; единственият невинен човек, който живя на тази земя, единственият човек, незаслужаващ смъртта и наказанието, беше убит по най-унизителния и несправедлив начин … и как реагира Той на тази несправедливост?

 

Тази молитва на Исус беше насочена към подигравателната тълпа, касаеше и религиозните водачи, които с радост наблюдаваха Неговата смърт, апатичните римски войници, които правеха залози за Неговото облекло, и престъпниците от двете Му страни. Бихте ли могли да простите на някого за ужасно престъпление, извършено спрямо вас, просто защото не познават Бог? Това е най-трудната молитва, която всеки може да отправи към Бога. Да простиш на някого, който не заслужава прошка; да простиш на някого, който дори не признава нуждата си от прошка.

 

Бихте ли могли да се молите с тази молитва за терористите, за убийците, за онези, които ви онеправдават, за членовете на семейството, които са ви наранили дълбоко, за приятелите, които ви удрят в гърба, за колегите, които ви използват, за всички обстоятелства и хора, които ви причиняват болка?

 

За себе си зная, че не мога да се моля с тази молитва – тъй като твърде много се гневя на несправедливостта, на злите дела, на егоистите и измамниците. Но със Светия Дух като мой Помощник и мой Застъпник, мога да се стремя да израсна в тази молитва. Да се науча да виждам хората не просто като грешни или зли, но като безвъзвратно изгубени … и да се моля най-вече Бог да им покаже най-страшната истина, а именно, че Той е Този, срещу когото всички в крайна сметка съгрешаваме.

 

Исус прости на онези, които Го убиха и Той го направи от сърце. Той видя състоянието им, знаеше, че са изгубени и точно както съчувстваше на тълпите, които го заобикаляха по време на служението Му, така съчувстваше и на Своите преследвачи.

 

Какво ще кажем за нашата вяра и нашия живот? Ако Исус е най-добрият пример за свят живот според Божията воля, тогава можем да следваме Неговия пример дори в това – като предлагаме прошка на онези, които ни преследват. Нека се молим за преследвачите и враговете си, за да познаят Божията любов и свободата на прошката и благодатта.

 

Източник: Christian Post

Превод: Петя Зарева

 

Вижте и тези статии:

Още тагове:

Най-четени: