18.7 C
София
четвъртък, юли 9, 2026

Бог е достоен за прослава

Швейцария пише история. Националният отбор на страната...

Господ – първи приоритет или последна инстанция

Твърде често се обръщаме към Бога само...

Забележителна находка разкрива влиянието на християнството

Забележително откритие под Западната пустиня на Египет...

Невероятната история на африканския Били Греъм

ОбществоВзаимоотношенияНевероятната история на африканския Били Греъм

Стивън Лунгу, обичан мисионер и евангелизатор, известен като "африканският Били Греъм", е загубил битката с ковид-19. Той е починал от усложнения, вследствие на коронавируса в понеделник, на 78- годишна възраст.

В тази връзка неговият приемник Стивън Мбого, наследил го на поста като лидер на африканската евангелска организация African Enterprise, споделя следното: "Всички се молихме, но Господ реши да го вземе при Себе Си."

В своята публикация Мбого цитира още стиха от Псалм 116: "Скъпоценна е пред Господа смъртта на светиите Му."

Стивън Лунгу има уникално свидетелство. Той е роден в Зимбабве, когато неомъжената му майка е само на 14 години. Лунгу е в тежест за нея и тя го оставя на улицата на четири години с по-малките му брат и сестра. Стивън изобщо не знае как да се грижи за тях. Сестра му е откарана в болница, докато той и брат му са отведени в сиропиталище, където е бит и малтретиран.

 

Само след няколко години Стивън се връща на улицата. Подлезът на мост в града е неговият дом за почти 20 години. Той разказва, че често се събуждал с отровни змии, лежащи около него.

 

В онези години Стивън насочва омразата си към Бога. Вместо да се подчини на Божията воля за живота си, той пое контрола в собствените си ръце. Лунгу се присъединява към бандата, наречена „Черните сенки“, известна със своите безмилостни побои и убийства.

 

Лунгу вярва, че комунизмът е единственият начин Африка да бъде управлявана добре.

 

„Боже, наистина си имал цел за живота ми“, казва Лунгу, като поглежда назад, припомняйки си как Бог го е опазил през много опасни ситуации.

 

Тъй като Библията е донесена в Африка от белите мъже, Лунгу  е смятал, че всичко, правено от белите, цели промиване на мозъка на африканския народ.

 

„Никога не се смеех, докато не приех Исус на 20-годишна възраст“, ​​казва Лунгу. "За първи път се засмях тогава."

 

Един ден Лунгу заедно с други борци за свобода планират терористична атака срещу местна банка, където ходели много бели хора. По пътя към банката се натъкнали на съживително църковно събрание, провеждано в палатка. В отвращението си към църквата Лунгу накарал бандата да взриви църквата. Цялата банда седнала на задния ред, докато траела службата, като възнамерявали да останат само две минути, преди да я взривят.

 

В същия момент проповедникът цитирал два стиха от Римляни 6:23 и 2 Коринтяни 8:9. Докато говорел за живота на Христос, Лунгу осъзнал, че се отъждестява с Исус. Стивън избухнал в сълзи, оставил на пода автомата и бомбите и отишъл напред, за да се покае и да приеме Христос.

Същата нощ друга банда нападнала църквата, убивайки много от вярващите, а Стивън се върнал под моста и продължил да се моли на Бога, просейки милост от Него.

На другия ден Лунгу отишъл в полицията, за да се предаде, като признал, че е вършил престъпления, но разказал и за своето преживяване с Христос, който му простил греховете. Полицаите го разпитвали и слушали в продължение на 8 часа, след като го пуснали с думите, че щом Исус му е простил, те също му прощават.

От този момент нататък Стивън Лунгу посветил живота си на благовестието, пътувайки из цяла Африка, за да свидетелства за Христос и да призовава хората да Му се доверят, за да намерят мир и спасение на душите си. В резултат на неговото благовестие стотици хиляди африканци са повярвали в Христос.

След 58 години служение Стивън вече е при своя Господ, на Когото е служил и Когото е прославял.

Източник: Christianity Today

Превод: Петя Зарева

Вижте и тези статии:

Още тагове:

Най-четени: