25.8 C
София
сряда, август 26, 2026

Арменското правителство планира отстраняването на католикос Гарегин II

ЕРЕВАН, Армения — Арменското правителство включи в управленската...

Почина легендарната Доли Партън

Легендата на кънтри музиката Доли Партън почина...

Да пуснеш корен

В Исая 37:31 четем: „Остатъкът... пак ще...

Израел гласува законопроекти против акустичното замърсяване от джамиите

ОбществоВзаимоотношенияИзраел гласува законопроекти против акустичното замърсяване от джамиите

Израелският парламент (Кнесет) одобри на първо четене двата законопроекта, които налагат ограничения на песните на мюезините, разпространявани от високоговорителите на джамиите. Мерките бяха гласувани наред с протести и дискусии. Двата текста ще бъдат обединени от законодателния комитет в един законопроект, който ще трябва да бъде одобрен на други три четения, преди да стане окончателен.

Първият проект, представен от партията „Еврейски дом“, бе гласуван с 55 вота „за“ и 47 „против“, и предвижда задължението да се пази тишина от 23 часа до 7 часа, като се забраняват съобщенията за наближаващия час на молитвата. Вторият проект, представен от националистическата партия „Израел Бейтену“, получи 55 гласа „за“ и 48 „против“, и налага пълна забрана на ползването на високоговорители в градските зони.

Предложенията  към „закона за мюедините“ променят предишните норми, приети през миналия месец ноември, с които се искаше  от джамиите да „намаляват силата на звука“.

Ако новият закон бъде приет, той ще се прилага и в окупираната територия на Източен Йерусалим, където живеят 300 хиляди палестинци. Докато законът  не се отнася до джамията Ал Акса, третият по святост мюсюлмански храм след тези в Мека и Медина, и често причина за напрежение между палестинци и израелци.

Източник: man.AsiaNews

Вижте и тези статии:

Още тагове:

Най-четени: