След зачестили стрелби в американски училища се наблюдава повишен интерес към домашното обучение, съобщава Коалицията за домашно образование в Тексас. Тя информира, че през последните месеци, след стрелбите в Паркланд, Флорида и Санта Фе, Тексас учредителите на Коалицията са направили разширено проучване.
Президентът на Коалицията Тим Ламбърт споделя следното: "Когато научихме за стрелбата в Паркланд телефоните ни прегряха, а имейлите бяха стотици. През последните няколко месеца електронните писма и телефонните обаждания, които получаваме са двойно повече. Допреди време имахме по 600-700 обаждания на месец, а през последния месец те вече са 1 400."
Родителите са особено загрижени за онова, което се случва в училищата.
Президентът на Коалицията за домашно обучение в щата Луизиана, Кристофър Чин казва следното по темата: "Един от основните аспекти, който доведе до увеличаване процента на домашно обучавани ученици, е насилието, което наблюдаваме да се засилва в местните учебни заведения. Освен това тормозът, упражняван от по-големи и агресивни ученици над по-малки деца, също продължава да расте в процентно отношение."
Брайън Рей, президент на National Home Education Research Institute в Салем, Орегон заявява, че има три основни причини, поради които родиителите решават да обучават децата си у дома: да им предадат своите християнски ценности, които са различни от тези в училище, недоволство от училищната програма и безпокойство заради насилието, което се разраства в американските училища.
"Повечето родители избират да обучават децата си у дома поради повече от една причина", казва Б. Рей. "Когато питаме родителите защо избират тази форма на обучение, те обикновено изтъкват причини, свързани със засилващото се насилие в училищата, натиска, на който са подложени децата, за да вземат наркотици и да са сексуално активни, въпреки че са непълнолетни. Обикновено това са основните причини."
Обаче не всички родители са на мнение, че домашното обучение е решение на проблема.
"На пръв поглед изглежда, че домашното обучение се опитва да защити и предпази децата, но от друга страна така ги караме да бягат от проблемите, без да има решение на тях, защото децата и подрастващите рано или късно ще се сблъскат с тези прояви", казва Такиша Дърм, главен виртуален учител в училищната система в окръг Мадисън, в Хънтсвил, Алабама.
Според информация на Б. Рей за 2016 година 2.3 милиона деца са били обучавани у дома, а статистиката показва, че за следващата година, 2017, процентът на родителите, избрали домашно обучение за децата си, се е увеличил с с 2 до 8%.
Източник: Christian Headlines


